Dne 4. 10. 2016 si připomínáme 10. výročí úmrtí generála Františka Fajtla DFC.

V dnešním našem školním rozhlasovém vysílání na něj vzpomněla pí PaedDr. Lenka Pospíšilová, která nám jej představila jako čestného člověka, který může být naším vzorem.

Zítra na malé slavnosti uctí jeho památku žáci, učitelé a hosté.

František Fajtl se narodil 20. srpna 1912 v Doníně v okrese Louny. Absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích. V létě 1939 odešel do Polska, bojoval ve Francii a od roku 1940 ve Velké Británii. Je jedním z několika desítek Čechoslováků, kteří aktivně bojovali ve slavné bitvě o Británii. V květnu 1942 byl sestřelen nad Francií, přes Vichistickou Francii a Španělsko se vrátil zpět na britské ostrovy. Po návratu působil na britské letecké základně na Orknejích. Od podzimu 1943 byl velitelem československé 313. stíhací perutě. Od roku 1944  působil v leteckých jednotkách  v SSSR proti nacistickému Německu. V roce 1944 se účastnil Slovenského národního povstání. V roce 1945 přistál na letišti Kbely. Po komunistickém převratu byl propuštěn z armády, zatčen a bez soudu 1,5 roku vězněn v táboře nucených prací na Mírově. Po propuštění pracoval jako účetní stavebního podniku v Lounech. V roce 1964 byl částečně rehabilitován, plné rehabilitace se dočkal až po pádu komunismu, kdy byl povýšen na generála. Zemřel v Praze 4. října 2006.

František Fajtl je autorem několika autobiografických knih, některé motivy těchto literárních vzpomínek byly využity ve filmu Tmavomodrý svět  Je pravděpodobně spolu s Františkem Peřinou jedním z nejvýznamnějších československých letců 2. světové války.

František Fajtl je nositelem nejvyšších státních vyznamenání České republiky, zejména Řádu Bílého lva, Řádu Milana Rastislava Štefánika a britského Distinguished Flying Cross.